Zvláštnosti stavieb spred roku 1976

Zvláštnosti stavieb spred roku 1976

Jedná sa o čiernu stavbu?

Včera som sa inšpiroval na stavebnom úrade v jednej obci, keď som započul rozhovor medzi úradníkom a realitnou kanceláriou.

Išlo o to, že Realitka mala klienta, ktorý vlastnil dom a chcel ho založiť. Klient mal úradný odhad domu ktorý tvrdil že stavba bola postavená pred rokom „76“ a tým pádom neexistoval v tej dobe žiaden stavebný zákon, žiadna kolaudácia.

Pýtal som sa teda.. Ok.. ako môže takýto dom zapísať do katastra ak tam nieje. Vraj klasicky, geometrákom. K tomu sa predsa vždy prikladá kolaudácia a tú ťažko získať, dal by sa teoreticky zapísať ako rozostavaná stavba ale to banke na záložné právo stačiť nebude.

Ako riešiť záhadu zvláštnosti stavieb spred roku 1976?

Rozhodol som sa trochu vec preskúmať a prišiel som ako danú vec riešiť. Ak bol súčasný majiteľ majiteľom aj vtedy a mal viac ako osemnásť rokov, obec vydá oznámenie, v ktorom uvedie, komu stavba patrí, kedy bola postavená a kto ju postavil.

Na základe tohto oznámenia kataster zapíše vlastníkovi stavbu na list vlastníctva. Netreba dodatočné stavebné ani kolaudačné povolenie, keďže v čase pred rokom 1976 takéto povolenia nebolo treba a teda nejde o čiernu stavbu.

Problém ale vzniká v jednej veci, čo ak človek čo vtedy nehnuteľnosť vlastnil už nežije. Obec v takomto prípade môže vydať oznámenie aj na zosnulého občana. Problém ale nastáva s dedičským konaním, o ktoré musí požiadať potomok zosnulého. Treba brať v úvahu, že ak sa v minulosti súrodenci dedičstva zriekli, ich potomkovia tak urobiť nemusia.

Danú problematiku budeme ďalej sledovať,

Bol Vám tento článok nápomocný? Prosím dajte nám Vašu Recenziu!

nezabudnite nám dať like 🙂

Linky na podobnú tématiku

http://www.tovarne.sk/files/2018-07-30-131701-Z__pis_stavby_do_katasrtra.pdf

V prípade ak potrebujete danú vec vyriešiť, obráťte sa prosím na nás:

Ponuka našich služieb

2 komentáre k “Zvláštnosti stavieb spred roku 1976”

  1. Mohla byť skolavdovana stavba ak stala na cudzom pozemku hoci mala stavebne povolenie ale na vedlajšom pozemku ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.